PATRON SZKOŁY ADAM MICKIEWICZ

portret A. Mickiewicza namalowany przez nauczycielkę plastyki p. Annę Kozieł

* HISTORIA NADANIA SZKOLE IMIENIA *

Przygotowania nadania szkole imienia trwały dwa lata. Rozpoczęły się w 2004 roku a zakończyły w 2006.
W  roku szkolnym 2004/2005 realizowaliśmy projekt edukacyjny „Patron” opracowany przez nauczycielkę j. polskiego i muzyki Ewę Weber, którego celem było tworzenie ceremoniału szkolnego, przedstawienie sylwetki Patrona szkoły, jako wzoru do naśladowania i integracja uczniów, nauczycieli i rodziców.
Na godzinach wychowawczych proponowano wielu kandydatów na Patrona szkoły. Owocowało to  inscenizacjami, gazetkami w klasach i na korytarzach.
2 listopada 2004r. odbyło się referendum wśród klas. Największą ilość głosów w najmłodszej grupie wiekowej uzyskał Julian Tuwim, klasy piąte wybrały Fryderyka Chopina, a szóste – Adama Mickiewicza. Przez następne miesiące przygotowywano się do ostatecznego rozstrzygnięcia.
Dnia 27 stycznia 2005r. przeprowadzono głosowanie wśród społeczności uczniowskiej, nauczycieli, pracowników obsługi i administracji oraz rodziców i wyłoniono
Patrona - Adama Mickiewicza.

W drugim półroczu zaplanowano prace nad przybliżeniem sylwetki Patrona.
Ogłoszono konkursy:

• plastyczny,
  • informatyczny (na logo szkoły),
  • historyczny ( na wykonanie albumów o życiu i twórczości A. Mickiewicza)
  • oraz konkurs na hymn szkoły ( dla uczniów, rodziców i nauczycieli).
Konkursy odbyły się, laureatów nagrodzono.
Zwyciężyła ta wersja hymnu szkolnego, do której słowa ułożyła nauczycielka Ewa Kita.
Muzykę skomponowała nauczycielka – Ewa Weber.
Anna Kozieł - nauczycielka plastyki, namalowała portret Adama Mickiewicza, który możecie Państwo oglądać na I piętrze.

Wspólny wniosek Rady Pedagogicznej, Rady Rodziców i Samorządu Uczniowskiego do Przewodniczącego Rady Miasta  o nadanie szkole imienia zakończył rok szkolny 2004/2005.

Następny rok szkolny, to już prace z Patronem. Wyznaczone, jako ważne zadanie w pracy wychowawczej szkoły. Dnia 28 listopada uczniowie naszej szkoły wzięli udział w spotkaniu z okazji 150 rocznicy śmierci A. Mickiewicza zorganizowanego w Miejskiej Bibliotece Publicznej – filii nr 5 w Kędzierzynie – Koźlu z przedstawieniami „Pani Twardowska”, „Przyjaciele”, „Lis i Kozieł”. Zaplanowano i przeprowadzono imprezy i uroczystości szkolne, między innymi:

• „Bajki A. Mickiewicza” – konkurs czytelniczo-plastyczny dla uczniów klas I-III
  • „Patron” – konkurs dla uczniów klas I- III - dwuetapowy, w którym uczniowie musieli się wykazać znajomością życia i twórczości Patrona, jak i sztuką recytacji.
  • „Wierszem malowane” – konkurs plastyczny
  • „Patron” – konkurs o życiu i twórczości A. Mickiewicza dla uczniów klas IV-VI
  • konkurs na najciekawszy kącik klasowy poświęcony Patronowi
  • specjalne wydanie gazetki szkolnej „Przybij piątkę”